Opublikowany przez: monika.g 2018-08-03 12:40:08
Autor zdjęcia/źródło: Domowe sposoby na trądzik u dorosłych @ bearfotos / Freepik
Trądzik u dorosłych w największym stopniu dotyczy kobiet, szczególnie po ciąży oraz przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych. Chociaż objawy są podobne to przyczyny powstawania trądziku u dorosłych różnią się od trądziku młodzieńczego. Pojawienie się trądziku po 30. roku życia niekiedy wiąże się podobnie jak u nastolatków z zaburzeniami hormonalnymi, ale zaburzenia te spowodowane są przez odmienne czynniki.
Wpływ na zaburzenia pracy hormonów w dorosłym wieku ma stres, zażywanie środków antykoncepcyjnych i niektórych leków. Poza tym do powstawania trądziku u dorosłych przyczyniają się także zanieczyszczenia środowiska, zbyt gruba warstwa makijażu, niedokładny demakijaż, klimatyzacja, promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta oraz alergie pokarmowe.
Trądziku u dorosłych nie można leczyć tymi samymi sposobami co u nastolatków. Jest on dużo bardziej skomplikowaną chorobą, a jego przyczyny są różnorodne. Leczenie polega po pierwsze na rozpoznaniu i wyeliminowaniu przyczyny trądziku, a po drugie zlikwidowaniu powstałych na skórze zmian. Z trądzikiem u dorosłej osoby najlepiej udać się do lekarza dermatologa, a czasem również do ginekologa i endokrynologa, ponieważ przyczyny jego powstawania są związane z zaburzeniem pracy narządów wewnętrznych. Nie wystarczy więc zlikwidować widocznych na twarzy, a czasem również szyi, dekolcie czy plecach krostek i zaskórników, ponieważ one powrócą jeśli nie wyleczymy ich wewnętrznej przyczyny. Warto również zapoznać się z mapą twarzy>>, dzięki której sama ocenisz z którym obszarem twarzy masz największe problemy i co on sugeruje. Będziesz również wiedziała do jakiego lekarza powinnaś się zgłosić.
Trądzik u dorosłych zwykle przebiega z dużo większą ilością ostrych stanów zapalnych dlatego wymaga zastosowania silniejszych środków niż w przypadku trądziku młodzieńczego. W poważniejszych postaciach trądziku stosuje się antybiotyki takie jak tetracykliny, erytromycyna i metronidazol oraz kremy i preparaty zawierające retinoidy (pochodna witaminy A). Skuteczne działanie wykazuje również nadtlenek benzoilu i kwas azelainowy. Stosując jednak te preparaty w pierwszej kolejności należy wykonać próbę uczuleniową, ponieważ są to bardzo silne leki. Kurację tego typu specyfikami najlepiej jest przeprowadzać późną jesienią, gdy słońce jest już łagodniejsze, ponieważ leki te są fotoaktywne i mogą powodować m. in. przebarwienia na skórze.
Naturalne preparaty skutecznie działające na usuwanie zmian trądzikowych to wyciągi z fiołka trójbarwnego, zielonej herbaty, drzewa herbacianego, mniszka lekarskiego oraz cynk, witamina B6 i PP.
Zanieczyszczenie organizmu spowodowane nadmiarem substancji chemicznych w żywności, środkach czystości, lekach czy kosmetykach, a także zanieczyszczenia powietrza obciążają organizm i powodują także zaleganie toksyn i odkładanie się ich m. in. na skórze. Herbatki ziołowe pomagają się ich pozbyć, odtruwają wątrobę i poprawiają wygląd skóry. Stosuj takie ziołowe napary z fiołka trójbarwnego, pokrzywy, skrzypu polnego, szałwii, mniszka lekarskiego, zielonej herbaty, rumianku. Zioła te możesz dowolnie ze sobą łączyć lub kupić gotowe mieszanki poprawiające wygląd cery dostępne w aptekach. Wypróbuj również domowy, naturalny tonik odświeżający cerę i oczyszczający ją z nadmiaru łoju.
Działa antyseptycznie i antybakteryjnie, zmniejsza produkcję sebum oraz zapobiega świeceniu się cery.
Składniki:
Przygotowanie i zastosowanie:
Zaparz krwawnik wrzątkiem, parz pod przykryciem przez 30 minut. Napar odcedź, dodaj do niego olejki eteryczne. Przechowuj w plastikowej butelce nie dłużej niż miesiąc. Przemywaj nim twarz rano i wieczorem lub gdy nadmiernie się błyszczy również w ciągu dnia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.